czwartek, 27 listopada 2014

Kalendarz adwentowy

Do tej pory nie robiłam takowego. Tak naprawdę, to nawet nie wiedziałam, o co z tym kalendarzem chodzi. I jakoś nigdy wcześniej się tym nie zainteresowałam. W mojej rodzinie ta tradycja była nieznana i pierwszy raz spotkałam się z nią na rodzicielskich blogach. Ale dopiero w tym roku przeczytałam o nim dokładnie. I pomysł mnie zachwycił.
Już od jakiegoś czasu brakowało mi "czegoś", co spowoduje, że ten przedświąteczny czas będzie czymś więcej niż tylko obmyślaniem i kupowaniem prezentów. Szczególnie, że akurat tej przyjemności nie mogę jeszcze dzielić z Emilką, no bo przecież prezenty przynosi Święty Mikołaj!
Kalendarz adwentowy jest więc świetną okazją do wzmocnienia atmosfery oczekiwania. Zamierzam umieścić w nim w większości zadania związane z Bożym Narodzeniem. Choć nie tylko. Znajdzie się tam np. przejażdżka pociągiem, o której Mila marzy, a której do tej pory nie było okazji zrealizować :-)

No i jak ten nasz kalendarz ma wyglądać? Pierwszy, jaki zobaczyłam, to ten u Olgi. Potem obejrzałam jeszcze milion innych, w poszukiwaniu inspiracji, ale jednak ten otymżemowy nie mógł mi wyjść z głowy i w końcu się poddałam - zakupiłam 30 pudełek zapałek....

Kilka wieczorów i jest - nasz pierwszy adwentowy kalendarz.W niektórych domkach, oprócz karteczki z zadaniem, zamieszkają malutkie prezenciki.
Niektóre związane ze świętami, tak jak ten szklany aniołek:A niektóre nie mające z Gwiazdką nic wspólnego :-)


Lista z zadaniami się tworzy. Zainspirowana również przez Olgę, ale ciągle ją zmieniam. Zmiany będą pewnie też wymuszać jakieś bieżące sytuacje (obfitość lub brak śniegu, zachmurzone lub bezchmurne niebo, nieprzewidziana choroba itp.)
Bardzo się cieszę na ten kalendarz.
Również i z tego powodu, że będzie to bardzo mobilizujące dla mnie. Tak wiele rzeczy odkłada się z powodu braku czasu/chęci/siły, niektóre nigdy nie doczekują się realizacji. A z kalendarzem? Nie będzie wyboru, zadanie wylosowane, trzeba zrealizować. I dobrze mi tak :-)PS A to nasza wstępna lista zadań, na pewno wiele się na niej jeszcze zmieni. Przede wszystkim kolejność. 1. Kolorowanie wielkiej choinki z http://pdf.mrprintables.com/mrprintables-giant-xmas-tree-coloring-a4.pdf
 2. Brokatowe kule ze śniegiem w środku
 3. Opowieści o Mikołaju i Laponii
 4. Świąteczna kąpiel z pianą i światełkami
 5. Bajki z rzutnika na ścianie
 6. Łańcuch choinkowy z popcornu i żurawiny
 7. Oglądamy szopkę i świąteczne dekoracje na mieście
 8. Robimy własną szopkę
 9. Akcja charytatywna
 10. Jazda na sankach
 11. Kino domowe (piżama, kocyk, kakao) w sobotni poranek "Ekspres polarny" (?)
 12. Przejażdżka pociągiem
 13. Bałwan i anioły na śniegu
 14. Spacer i oglądanie wieczornego nieba
 15. Wysyłanie listu do Mikołaja na poczcie
 16. Czytanie o zwierzętach w zimie, kupno i zawieszenie karmnika
 17. Wyprawa do sklepu zoologicznego po ziarenka dla ptaszków
 18. Nauka kolędy
 19. Znalezienie na półce książki o Bożym Narodzeniu i o zimie
 20. Czytanie o tradycjach świątecznych
 21. Pieczenie świątecznych ciasteczek
 22. Wyprawa do biblioteki po książki o Świętach
 23. Lampiony ze skórek mandarynek
 24. Ubranie choinki
 25. Zrobienie kolczyków o świątecznych wzorach
 26. Bałwan z waty/popcornu
 27. Różne choinki -  z klocków, z papieru, z makaronu itp. 
 28. Łódki, żółwiki i inne z łupinek po orzechach włoskich
 29. Zrobienie ozdób świątecznych
 30. Udekorowanie domu świątecznie
 

2 komentarze:

 1. Cudowny, zachwycający zupełnie inny od tych wszystkich, które widziałam. Ja kalendarz robię drugi rok, w zeszłym nie do końca się sprawdził, bo Hania była mała i cierpliwość nie była jej mocną stroną. W tym liczę, że więcej uda nam się jej wytłumaczyć. Zobaczymy w praniu jak to będzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam Wasz kalendarz, bardzo mi się spodobał, ale u nas było już za późno na zgłębianie tematu.
   W tym roku po prostu żyję tym kalendarzem, nawet prezenty zeszły na dalszy plan. Ciągle tylko kłębią mi się w głowie pomysły na kolejne zadania i ich realizację :-)

   Usuń

Wpisz komentarz...